Ekologiška bolivinė balanda (quinoa)
Kaina:
3.40
KILMĖS ŠALIS: Peru
Aprašymas

Kilmė. Bolivinė balanda, (lot. Chenopodium quinoa) —tai grūdinė kultūra, burnotinių šeimos vienmetis augalas. Bolivinė balanda pasauliui yra žinoma daugiau kaip 6000 metų. Šio augalo gimtinė yra Andai, kur jis buvo naudojamas kaip maistas inkams, actekams ir kitoms Pietų Amerikos tautoms, taip pat kaip ir kukurūza bei bulvės. Bolivinė balanda turėjo švento augalo statusą ir buvo vadinama „kruopų motina“. Dabar bolivinė balanda – tai pilnai kultivuojamas augalas, neišsaugojęs laukinių protėvių. Didžiausią bolivinės balandos dalį į pasaulio rinką eksportuoja Peru, Bolivija ir Ekvadoras. Įdomu, kad bolivinė balanda – vienas iš nedaugelio augalų, gebantis duoti turtingą derlių daugiau kaip 4000 m aukštyje.
Naudojimas.
Iš tiesų, bolivinė balanda – tai ne grūdai, kaip ir grikiai. Artimiausi šio augalo giminaičiai - daržovės: burokėlis, špinatai. Iš bolivinės balandos sėklų gaunamos kruopos ir miltai. Jauni lapai ir ūgliai kartais yra naudojami kaip daržovės. Grūdai yra naudojami išmirkus arba išskalavus juose esančius karčius saponinus. NASA planuoja naudoti bolivinę balandą kosmonautų mityboje.
Gaminimo būdas. Bolivinė balanda yra gaminama taip pat kaip ir ryžiai: paimti 1-ą kruopų dalį ir 2 vandens arba sultinio dalis ir virti 15–20 minučių iki pilno vandens įsisavinimo. Teisingai paruoštų bolivinės balandos sėklų vaisius atrodo kaip maža spiralė ir turi paruošimo laipsnį al dente (su kietu centru). Bolivinė balanda, kaip ir ryžiai, puikiai dera su daugeliu produktų: daržovėmis, mėsa, žuvimi, padažais, riešutais, vaisiais, medumi. Norint padidinti bolivinės balandos maistinę vertę, ją galima daiginti. Bolivinės balandos daiginimui reikalingos 2–4 valandos. Žalią daigintą bolivinę balandą naudoja salotoms ir kaip garnyrą šaltiems patiekalams.
Maistinė vertė 100 g:1573/376 kJ/kcal, riebalai 6 g, iš kurių sočiųjų r.r. 0,0g, angliavandenių 70 g, iš kurių cukrų 0g, baltymų 14g, maistinių skaidulų 6g, druska 0,055g.

Laikyti sausoje vėsioje vietoje.

LT-EKO-001
ES/ne ES žemės ūkis

Prisijungimas
Tel. informacija

+370 602 00609

ALPANA VEŽA

Perkant už
daugiau kaip

35€ (120.85 Lt)

Mūsų draugai